„Policjantka” Sara przeszła na emeryturę. „Specjalistka od wyszukiwania zwłok”

  • Post category:Polska

Zwierzęta w policji budzą podziw i zainteresowanie. Wśród nich jest Sara. To jedyny pies policyjny w województwie śląskim oraz opolskim do wyszukiwania ludzkich zwłok. Po 9 latach służby, Sara odeszła na zasłużoną emeryturę.

Reklama

Reklama

 

Sara – mądra, rezolutna i bystra suka rasy owczarek niemiecki. Służbę w policji rozpoczęła 9 lat temu. Jak każdy mundurowy, musiała przejść testy zanim wstąpiła do policji.

Ze względu na jej zdolności, została skierowana na kurs specjalistyczny do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, z siedzibą w Sułkowicach. Została tam przeszkolona w zakresie wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich wydobywających się spod powierzchni wody oraz ziemi.

Z dobrym wynikiem zakończyła edukację i została specjalistką od wyszukiwania ludzkich zwłok. Stworzyła ze swoim przewodnikiem swoisty tandem. Ze względu na to, iż była jedynym tego rodzaju psem w południowej Polsce, ponad 180 razy korzystali z jej pomocy także mundurowi z innych województw.

Na pomoc Sary mogły także liczyć inne formacje, takie jak straż pożarna, czy straż graniczna. Jej umiejętności sześciokrotnie doprowadziły do odnalezienia zwłok ludzkich. Dzięki niej odkryto również szczątki ludzkie, które znajdowały się pod wodą. Ponadprzeciętne umiejętności Sary przyczyniły się do rozwikłania najtrudniejszych zagadek kryminalnych.

W wieku 11 lat Sara odeszła na zasłużoną, psią emeryturę.