Zamordowali 17-letnią Iwonę Cygan ze szczególnym okrucieństwem 9 osób zatrzymanych w tym policjanci

  • Post category:Polska

Dziś (18 lipca 2017 roku) na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zatrzymano kolejnych dziewięć osób w sprawie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan. 

Reklama

Fot. PIxabay

Doszło do niego w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku w Łęce Szczucińskiej (powiat dąbrowski, województwo małopolskiego).

Reklama

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zostaną wykonane czynności procesowe z ich udziałem.

Na tym etapie postępowania, z uwagi na dobro śledztwa, prokuratura nie udziela więcej informacji, w tym dotyczących zarzutów stawianych zatrzymanym. Zostaną one przedstawione niezwłocznie po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych.

Podejrzany został przesłuchany

Prokurator ogłosił Pawłowi K. postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Podejrzany jest on o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan (art. 148 par. 2 pkt 1 kodeksu karnego). Doszło do niego w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku w Łęce Szczucińskiej (powiat dąbrowski, województwo małopolskie).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Podejrzany odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na zadawane pytania oraz zadeklarował, że być może na późniejszym etapie postępowania złoży wyjaśnienia.

Wczoraj (17 maja 2017 roku) prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu wniosek o przedłużenie stosowanego wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres do 3 miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora.

Zrealizowano Europejski Nakaz Aresztowania

Wykonanie czynności procesowych z udziałem podejrzanego Pawła K. było możliwe dzięki jego ekstradycji do Polski. Doszło do niej 11 maja 2017 roku. Zgodę na ekstradycję do Polski podejrzanego ostatecznie wyraził 25 kwietnia tego roku Wyższy Sąd Krajowy w Wiedniu.

Wcześniej, do 9 stycznia 2017 roku, Paweł K. ukrywał się przed organami ścigania w Wiedniu w Austrii.

Podejrzanych jest dziewięć osób

Oprócz Pawła K. w sprawie zabójstwa Iwony Cygan prokuratorskie zarzuty przedstawiono już 9 osobom.

Podejrzany jest ojciec Pawła K. – Józef K., któremu prokurator zarzucił pomocnictwo do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Podejrzana jest także Renata G.-D. – koleżanka zamordowanej Iwony Cygan. Prokurator ogłosił jej zarzuty popełnienia czterech przestępstw składania fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego).

Zarzuty usłyszało też sześciu ówczesnych lub obecnych funkcjonariuszy Policji. Prokurator zarzucił im nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego (art. 231 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego).

Jeden z funkcjonariuszy Policji dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem. Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej uwzględnił ten wniosek i wymierzył mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata oraz karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanych w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa