Zdajesz na prawo jazdy? Od przyszłego roku będą dodatkowe i kursy i ograniczenia już po egzaminie!

  • Post category:Polska

Nowe przepisy zaostrzają zasady przyznawania prawa jazdy. Kierowcy, którzy odbiorą dokument po 4 czerwca, będą objęte nowymi regulacjami.

Reklama

Fot. Pixabay

 

Reklama

Kiedyś egzamin na prawo jazdy otwierał drogę kierowcy do samodzielnego prowadzenia auta bez żadnych obostrzeń. Przepisy stopniowo się zmieniały i teraz są pewne ograniczenia.

Po pierwsze jest okres testowy, który wynosić ma dwa lata. Po czwartym ale nie później niż do ósmego miesiąca po odebraniu dokumentu należy przejść dodatkowy kurs doszkalający. Będzie on dotyczył zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Po drugie, nowi kierowcy zobowiązani będą do naklejenia z tyłu i z przodu pojazdu „zielonego listka” oznaczającego, że prowadzący ma prawo jazdy od niedawna.

Po trzecie, osoby, które odbiorą dokument będą miały nałożone dodatkowe ograniczenia prędkości. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym będzie wynosiła do 50 km/h, poza nim do 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h.

Po czwarte w przypadku stwierdzenia naruszeń przepisów okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata, a kierowca zostanie skierowany na kolejne szkolenia.