Święty Mikołaj czy Dziadek Mróz? Sprawdź, czy wiesz, kto przynosi prezenty

  • Post category:Polska

Święty Mikołaj, Dziadek Mróz, a nawet: Losa, Reyesa i Magosa. Wrocławski ratusz przypomina mieszkańcom, kto przynosi prezenty w wigilijny wieczór.

Reklama

Fot. Wikipedia

„Jesteśmy przyzwyczajeni do ubranego na czerwono staruszka z białą brodą, to postać z reklamy coca-coli. Tymczasem kiedyś święty Mikołaj to był biskup w ornacie, z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni. Takiego świętego Mikołaja dziś już się nie zobaczy, a szkoda” – mówi Dorota Jasnowska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Reklama

Jak zaznacza magistrat, o świętym Mikołaju wiadomo niewiele. Był biskupem; żył w IV wieku w Mirze, na terenie dzisiejszej Turcji. Jest patronem żeglarzy i więźniów, ale szczególnie lubi pomagać potrzebującym.

Dzisiejszy święty Mikołaj to mieszanka wielu zwyczajów i kultur. Dlatego Anglicy mówią na niego Santa Klaus, a Niemcy Weinachtsman. Jak przypomina wrocławski magistrat, u nas za czasów  PRL-u ze świętego próbowano zrobić Dziadka Mroza, ale ten eksperyment się nie udał.

„Nasz” Mikołaj przychodzi 6 grudnia, a potem wraca na Wigilię, żeby podłożyć paczki i zawiniątka pod choinkę.

W Danii prezenty przynosi Julemanden. Towarzyszą mu elfy i z taką świtą porusza się saniami, zaprzężonymi w renifery. Dzieci muszą przygotować mleko i pudding dla wiecznie głodnych elfów, a rano trzeba sprawdzić, ile po tej uczcie zostało okruchów.

We Włoszech krąży złośliwa wróżka La Befana. Lata na miotle, obdarowuje dzieci upominkami w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Niegrzeczne dzieciaki mogą od niej dostać w skarpecie świątecznej popiół, czosnek lub cebulę. Grzeczne oczekują prezentów. Zanim pójdą spać, zostawiają na stole dla wróżki kieliszek wina i cytrusy.

W Hiszpanii dzieciaki dostają prezenty od Losa, Reyesa i Magosa, czyli od Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ale następuje to dopiero 6 stycznia. Wieczorem przygotowuje się dla króli trzy kieliszki sherry, a także marchewkę dla zdrożonych wielbłądów.

Dziadek Mróz ma służbę w Rosji. Towarzyszy mu niestrudzona Śnieżynka, która jest jego wnuczką, żoną zaś Starucha Zima. Od 2005 r. w Rosji obchodzi się urodziny Dziadka Mroza, które przypadają na 18 listopada. Za siedzibę dostojnego starca uważany jest Wielikij Ustiug, położony w północnej części kraju.

Źródło: UM Wrocław