18-latek ze śląskiego kontaktował się z ISIS i „przymierzał się” do zamachu. Jest wyrok

  • Post category:Polska

18-latek z Kostkowic w woj., Śląskim kontaktował się z ISIS i publikował w internecie treści dotyczące przeprowadzenia w Polsce zamachu. Według prokuratury „przymierzał się” także do przeprowadzenia ataku.

Reklama

Fot. Shutterstock

 

Reklama

Choć prokuratura przyznaje, że Dawid D. nie był nawet w fazie przygotowań do zamachu, pisze, że gdyby nie zatrzymanie, mógł zrealizować swoje plany.

Wyrok zapadł na jednej rozprawie, o co prosił zresztą sam oskarżony, który przyznał się do winy.

Prokuratura przedstawiła 18-latkowi dwa zarzuty. Pierwszy to naruszenie art. 255a par. 1 Kodeksu Karnego, który stanowi, że „Kto rozpowszechnia lub publicznie prezentuje treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby przestępstwo takie zostało popełnione, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.

Drugi zarzut postawiono z art. 256 par. 2 Kodeksu Karnego, który mówi o propagowaniu symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub totalitarnej.

Łącznie sąd wymierzył 18-latkowi karę łączną 10 miesięcy pozbawienia wolności. Biorąc pod uwagę, że nastolatek przebywa w areszcie od końca czerwca, zostało mu nieco ponad pięć miesięcy, by odbyć pełną karę.