Oddzwaniasz na „warszawski” numer i płacisz ogromne pieniądze! Możliwe rachunki na kilka tysięcy zł!

  • Post category:Polska

Kolejny raz wraca temat oszustów, którzy naciągają nas na numery łudząco podobne do warszawskiego numeru kierunkowego 22. Ktoś puszcza Wam tylko jeden sygnał, a następnie rozłącza się, licząc na to, że oddzwonicie.

Reklama

Fot. Pixabay

Temat był już przez nas poruszany, ale było to już jakiś czas temu. Od tego czasu zarówno metody oszustów, jak i stawki roamingu uległy zmianie.

Reklama

Roaming w Unii Europejskiej kosztuje nas bowiem tyle, ile połączenia w kraju. Co innego, kiedy ktoś dzwoni z bardzo daleka. Połączenie z Kanadą, która nie jest krajem trzeciego świata i tak kosztuje nas około 5 zł z telefonu komórkowego, gdyż jest to strefa II.

Jednak to nie Kanada, a wiele innych krajów „puka” do naszego telefonu. Na liście egzotycznych posiadaczy +22 z przodu są takie kraje, jak np. Benin, którego numer kierunkowy to +229. To nie wszystko poza nim podobny kierunkowy mają także Burkina Faso, Gambia, Gwinea, Mali, Mauretnia, Niger, Senegal, Togo czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Połączenia z tymi krajami to już koszt rzędu 7 zł, gdyż jest to strefa III.

Często po wykręceniu numeru słyszymy trzaśnięcie słuchawką. Jeżeli odruchowo włożymy telefon do etui czy torebki i nie zerwiemy sami połączenia może nas to sporo kosztować. 10 minut połączenia do strefy III, to 70 zł, a godzina 420 zł. Jeżeli w tym czasie nie będziemy korzystać z komórki to biada naszemu portfelowi.

Pytanie tylko co oszust z tego ma? Wyjaśnił to portalowi slask.naszemiasto.pl Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE:
„Za oddzwonienie na wyświetlony numer z Kongo lub Wybrzeża Kości Słoniowej użytkownik z Polski zapewne otrzyma wkrótce od swojego operatora telekomunikacyjnego w Polsce rachunek z podliczonymi kosztami na bilingu telefonicznym.

Następnie operator z Polski będzie musiał część tej opłaty oddać operatorowi z Kongo lub WKS, a tamten prawdopodobnie podzieli się zyskami z podmiotem, który wydzierżawił numer (lub numery) z którego generowane są wywołania telefoniczne do użytkowników w Polsce”.