Pierwszy sklep Lasów Państwowych m.in. z dziczyzną, miodami i przetworami otwarty w Warszawie!

  • Post category:Polska

 

Reklama

Pierwszy sklep Lasów Państwowych m.in. z dziczyzną, miodami i przetworami z darów lasu został otwarty w Warszawie.

Sklep Lasów Państwowych otwarty
FOT. ADRIAN FRANKOWSKI
Sklep Lasów Państwowych otwarty
FOT. ADRIAN FRANKOWSKI
Sklep Lasów Państwowych otwarty
FOT. ADRIAN FRANKOWSKI
Sklep Lasów Państwowych otwarty
FOT. ADRIAN FRANKOWSKI

 

Reklama

Sklep pod marką „Dobre z lasu” działa w budynku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przy ulicy Grójeckiej 127. W swojej ofercie ma przede wszystkim wędliny oraz surowe mięsa z dzika, jelenia czy sarny, miody i inne produkty pracy pszczół: propolis, pyłek czy świece, a także konfitury i soki z leśnych owoców, grzyby, zioła i słodycze, np. ciastka z żołędzi. Wkrótce asortyment poszerzy się o ryby, bowiem Lasy Państwowe zarządzają także stawami rybnymi.

Dotychczas, zasadnicza część dziczyzny pozyskana w kraju wywożona jest do zakładów przetwórczych w Europie Zachodniej, niemalże uniemożliwiając jej zakup klientom w kraju. Projekt Lasów Państwowych ma to zmienić.

Lasy Państwowe dbają o jakość sprzedawanej żywności. – Wszystkie produkty w tym sklepie spróbowaliśmy osobiście – zapewnia Kazimierz Szabla, kierownik projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów”. – Sprawdziliśmy także producentów oraz stosowane przez nich receptury. Teraz przystępujemy do certyfikowania tych produktów, żeby gwarantować, że są i dobre, i z lasu.

Docelowo sklepów „Dobre z lasu” ma powstać kilkanaście. W przyszłym roku otwarte zostaną nowe placówki m.in. w Katowicach i Radomiu. Niewykluczone też, że powstaną stoiska sieci w galeriach handlowych.

Dziczyznę od mięs zwierząt hodowlanych wyróżnia dużo więcej łatwostrawnego białka, mioglobiny i aminokwasów egzogennych, mniejsza ilość tłuszczu przy zdecydowanie korzystniejszym stosunku kwasów tłuszczowych, więcej (szczególnie ważnych w profilaktyce zdrowia) wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i prawie wzorcowy stosunek OMEGA6:OMEGA3, a także mniej cholesterolu oraz więcej witamin z grupy B, potasu, fosforu, cynku, magnezu, a przede wszystkim żelaza. Jest to produkt mniej kaloryczny, a więc bardziej dietetyczny.