Chciał wywieźć za granicę zabytkowego Rolls-Royce’a wartego 254 tys. złotych

Obywatel Białorusi próbował wywieźć do Rosji 80-letniego Rolls-Royce’a wartego ponad 254 tys. zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na wywóz za granicę auta wartego ponad 50 tys. euro i mającego ponad 75 lat niezbędne jest specjalne pozwolenie, którego mężczyzna nie posiadał.

Reklama

Fot. Podlaski Oddział Straży Granicznej
Do odprawy granicznej na terenie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy na wyjazd z Polski zgłosił się obywatel Białorusi.

Reklama

Mężczyzna na lawecie wiózł trzy auta kupione w Holandii następujących marek: Franklin Airman typ 12A z 1928 r., Rolls-Royce z 1937 r.  i Jaguar z 1951 r.

Podczas prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że Rolls-Royce wart ponad 254 tys. zł to zabytek, dlatego na jego wywóz poza granice Unii Europejskiej wymagane jest specjalne pozwolenie wystawione przez władze Holandii. Kierowca, wiedząc o tym, przerobił dokumenty przewozowe i liczył, że uda mu się przekroczyć granicę bez wymaganego pozwolenia.

47-letni obywatel Białorusi za posługiwanie się przerobionymi dokumentami jako autentycznymi i próbę wywiezienia samochodu marki Rolls-Royce bez wymaganego pozwolenia został zatrzymany. Przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.