„Na złodzieju, czapka gore”. Policjanci ścigali kierowcę, który sądził, że jest pod wpływem alkoholu

  • Post category:Polska

25 listopada policjanci z oświęcimskiej drogówki, po krótkim pościgu, zatrzymali 39–letniego mieszkańca powiatu bielskiego, który obawiając się, że może być pod wpływem alkoholu, nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Przez takie zachowanie naraził się na poważne konsekwencje prawne, a wystarczyło wcześniej podejść do komisariatu Policji i zbadać się na alkomacie samoobsługowym, aby mieć pewność, co do swojego stanu trzeźwości.

Reklama

Reklama

policjant z alkomatem/Fot. Policja

 

W sobotę, policjanci pilnując bezpieczeństwa w rejonie Osiedla Paderewskiego w Jawiszowicach, tuż po godzinie 09.00 dali sygnał do zatrzymania się kierowcy samochodu marki Ford. Kiedy pojazd nie zatrzymał się funkcjonariusze natychmiast ruszyli w pościg, używając sygnałów uprzywilejowania. Kierowca, chcąc zgubić ścigający go radiowóz, zaczął kluczyć osiedlowymi uliczkami, nie zważając na stwarzane zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Po kilkunastu minutach niebezpiecznej jazdy został jednak zatrzymany i trafił do komisariatu Policji. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości nie wykazało, aby był pod wpływem alkoholu. Jak stwierdził, uciekał ponieważ wieczorem wypił kilka piw i sądził, że nadal jest pod wpływem alkoholu.
Za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej, pomimo wydawanych poleceń przez policjantów grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują, aby kierowcy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, co do swojego stanu trzeźwości, nie wsiadali za kierownicę, gdyż mogą narazić siebie, swoich bliskich, a także innych użytkowników na poważne konsekwencje, których nie da się już odwrócić. Chcąc jednak mieć pewność, co do stanu trzeźwości wystarczy podejść do jednostki Policji i poddać się badaniu.
W powiecie oświęcimskim od dwóch lat w każdej z pięciu jednostek Policji funkcjonują samoobsługowe urządzenia do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia zostały zainstalowane w ogólnie dostępnych poczekalniach. Obsługa alkomatów jest bardzo prosta. Trzeba wyjąć z zasobnika ustnik w kształcie słomki, zdjąć osłonkę, ustnik umieścić w otworze urządzenia, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się wynik badania określony w promilach.