Katalonia ogłosiła niepodległość! Będzie nowe państwo?

  • Post category:Świat

Parlament Katalonii ogłosił niepodległość, co oznacza, że rządzący tym regionem chcą być niezależni od Hiszpanii. Wszystko jednak wskazuje na to, że zarówno Hiszpania, jak i inne kraje wspólnoty, uważają, że jest to wewnętrzny problem państwa.

Reklama

Fot. Pixabay

 

Reklama

Za projektem zagłosowało 70 deputowanych, 10 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Część parlamentu bojkotowało głosowanie i postanowiło nie brać w nim udziału. Cały parlament ma bowiem 135 miejsc. Po ogłoszeniu wyników przed, jak i w parlamencie wybuchła radość.

Hiszpański rząd zebrał się w piątek, by zatwierdzić zmiany pod względem autonomii. Mają one na celu przejęcie władzy, by zapobiec dalszej separacji regionu.

Zmiany są zgodne z konstytucją Hiszpanii. Art. 155 pozwala na usunięcie szefa katalońskiego rządu i rozwiązać gabinet. Następnie Hiszpańskie władze przejmą dowodzenie w Katalonii i rozpiszą przedterminowe wybory w ciągu pół roku. Czy wniosek zostanie przegłosowany? Najprawdopodobniej tak, ponieważ Hiszpania coraz bardziej boi się oderwania Katalonii, która jest jednym z najszybciej i najprężniej rozwijającym się regionem Hiszpanii.