Pokojowy Nobel dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej

  • Post category:Świat

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN). Komitet noblowski docenił jej „pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych”.

Reklama

Fot. Piabay

Uhonorowana pokojowym Noblem ICAN przedstawia się jako koalicja oddolnych organizacji z ponad 100 krajów. Została założona w Australii; oficjalnie rozpoczęła działalność w Wiedniu w 2007 r.
Rzeczniczka ICAN oceniła, że jest to dowód uznania dla wieloletniej pracy działaczy, głównie tzw. hibakusha. Tym terminem określa się osoby, które przeżyły zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w Japonii w 1945 roku.

Reklama

Koalicja NGO została wyróżniona pokojowym Noblem także z powodu „przełomowych starań, by doprowadzić do traktatowego zakazu takiej broni”. ICAN lobbowała na rzecz przyjęcia w lipcu oenzetowskiego traktatu zakazującego broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych. Wówczas wszystkie potęgi atomowe, w tym USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja, zbojkotowały posiedzenie.

Szefowa Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej Beatrice Fihn oznajmiła, że organizacja wykorzysta Pokojową Nagrodę Nobla, by wywierać presję na jak najwięcej krajów, aby podpisały traktat zakazujący broni nuklearnej i ratyfikowały go.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny