Śmiertelna zmutowana grypa zmierza do Europy. Podobna epidemia zabiła poprzednio ponad milion osób

  • Post category:Świat

H3N2, tak nazywa się zmutowany wirus grypy, który ma szansę wywołać epidemię od której ucierpi wiele milionów osób w Europie. Specjaliści już teraz ostrzegają, że to najgroźniejszy wirus od 1968 roku. W Australii zachorowało już 140 tys. osób.

Reklama

Fot. Pixabay

Wirus na pewno dotrze do Europy, ponieważ wielu Brytyjczyków podróżuje do Australii i wielu Australijczyków do Wielkiej Brytanii.

Reklama

„Nie ma sensu podejmować prób zamykania granic. To prawie nieuniknione, że do nas przyjdzie. Nadchodzący sezon zachorowań może być najgorszy od wybuchu epidemii grypy w Hongkongu w 1968 roku” – mówi profesor Robert Dingwall z Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii w rozmowie z „Daily Express”. To właśnie ta epidemia spowodowała śmierć ponad miliona osób w Europie. Teraz, może rozprzestrzenić się jednak dużo szybciej również w Polsce z uwagi na tanie loty m.in. z Warszawy i Katowic do Wielkiej Brytanii.

Nie wiadomo czy szczepionka na wirusa grypy typu A jest skuteczna, obecnie badają to naukowcy. Jeżeli okaże się, że nie, być może czeka nas kolejna, ogromna epidemia.