Przetrzymywał rzadkie zwierzę w domu. Mógł doprowadzić do jego śmierci [WIDEO]

  • Post category:Polska

Żagańscy policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą podczas przeszukania realizowanego w mieszkaniu młodego mężczyzny ujawnili kajmana okularowego, który jest na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Gad został przekazany w ręce pracowników Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Reklama

W czwartek 21 września br. policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Żaganiu dokonali, po wcześniejszej pracy operacyjnej, przeszukania jednego z mieszkań prywatnych. W pokoju młodego mężczyzny policjanci ujawnili prawie 40-centymetrowego kajmana okularowego, gada będącego na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Okazało się, że domownicy nie mają żadnych zezwoleń ani dokumentów związanych z pochodzeniem zwierzęcia.

Reklama

Żagańscy policjanci skontaktowali się z Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu. Pani Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO, po wysłuchaniu relacji policjantów dotyczącej warunków, w jakich przetrzymywany jest gad, zgodziła się zaopiekować kajmanem. Wysłała do Żagania weterynarza oraz przedstawiciela ZOO, którzy profesjonalnie mogli ocenić całą sytuację. Pracownicy Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu jednoznacznie potwierdzili, że kajman okularowy był przetrzymywany w warunkach, które zagrażały jego zdrowiu i życiu. Gad został zabrany przez pracowników ZOO.

Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy pod kątem złamania przez młodego mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie zwierząt.