Oszuści wykorzystują usługę SMS Premium

  • Post category:Polska

Krakowscy policjanci zatrzymali kolejnych podejrzanych o dokonywanie oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium. Dwóch członków grupy przestępczej odpowiedzialnej za te przestępstwa zostało również aresztowanych za uprawianie konopi indyjskich na masową skalę.

Reklama

Fot. Pixabay

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu prowadzą śledztwo przeciwko grupie przestępczej dokonującej m.in. oszustw z wykorzystaniem usługi SMS Premium. Do tej pory w toczącym się postępowaniu ustalono około 250 tys. numerów, z których osoby poszkodowane z całej Polski wykonały tego typu połączenia. Wyłudzenia na ich szkodę sięgają 3 mln zł, natomiast ok. 1 mln zł stanowi kwota usiłowania wyłudzeń. Zarzuty usłyszało już 9 sprawców. Dotychczasowe działania śledczych przy rozpracowywaniu grupy przestępczej, jak również metody, którymi posługiwali się oszuści, opisane zostały przez nas w poprzednim artykule.

Reklama

Niektórzy członkowie tej grupy zajmowali się również przestępczością narkotykową. W poniedziałek 4 września br. do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zgłosili się dwaj mężczyźni poszukiwani przez organy ścigania. Są to 37 i 39-letni mieszkańcy Śląska. Obaj trudnili się uprawą konopi indyjskich na masową skalę. Uprawa znajdowała się w piwnicy pomieszczenia gospodarczego w Białym Dunajcu.

Podczas przeszukań, których dokonywali policjanci w marcu br. w trakcie działań skierowanych przeciwko grupie, ujawniono właz do podziemia, a w ukrytym pomieszczeniu znaleziono kilkaset krzaków konopi indyjskich o wadze 91,3 kg. W wyniku dalszych czynności zabezpieczono ponad 300 krzaków oraz specjalistyczny sprzęt do uprawy tych roślin. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty uprawy konopi indyjskich, wytwarzania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany, posiadania przyrządów służących do niedozwolonego przetwarzania narkotyków oraz przygotowania do wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających w postaci marihuany ( art.63 ust.3; art.53 ust.2; art.54 ust.1 i art.57 ust.2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ). Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu zastosowała wobec podejrzanych dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz popuszczania kraju. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / jch)