RPO: prawa Polek są nadal łamane

  • Post category:Polska

Przemoc domowa, standardy opieki okołoporodowej, kwestie związane z edukacją seksualną i stosowaniem klauzuli sumienia – to zdaniem RPO Adama Bodnara obszary, w których nadal łamane są prawa współczesnych Polek. Jak ocenił trzeba o tym mówić, by „wzmacniać środowisko kobiet”.

Reklama

Fot. Pixabay

Bodnar jest jednym z gości rozpoczętego w sobotę, w Poznaniu, IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. W rozmowie z PAP zaznaczył, że jego zdaniem główny cel Kongresu to przypominanie co roku „jakie są wciąż niezrealizowanie postulaty jeśli chodzi o prawa kobiet”.

Reklama

„Bywają takie lata, że następuje pewien postęp jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka, w kontekście praw kobiet. Ale bywają takie, że jest trochę gorzej. Ostatnio obserwujemy dość ciekawe zainteresowanie polityków problematyką ścigania gwałtów, zwalczaniem przemocy domowej” – mówił RPO.

„Wydaje mi się, że jeżeli chodzi szczególnie o przemoc domową udało się wyjść z takiej dyskusji, że to wszystko jest jakąś ideologią gender i nie warto się tym zajmować. Jest coraz większa dyskusja na temat realnych mechanizmów ochrony, przynajmniej na to wskazuje moja korespondencja z Ministerstwem Sprawiedliwości” – dodał.

Ocenił, że jeśli chodzi o prawa kobiet w Polsce „nadal jest jeszcze dużo do zrobienia”.

„To co jest do załatwienia, to oczywiście kwestia tzw. praw reprodukcyjnych, nadmiernego stosowania klauzuli sumienia, oraz dostępności legalnej aborcji. To też jest w ogóle kwestia wychowania seksualnego, edukacji seksualnej w tym zakresie. I to, co mi też szczególnie na sercu leży – kwestia różnych standardów opieki okołoporodowej” – podkreślił.

Jak wskazywał, w Polsce mówi się cały czas o tym, że trzeba „rodzić po ludzku”, że należy dbać o standardy opieki okołoporodowej, a rzeczywistość w polskich szpitalach jest bardzo zróżnicowana.

„W województwie lubuskim na przykład, tylko przy 1 proc. porodów stosuje się znieczulenie okołoporodowe, a w większych miastach nie ma z tym większego problemu. To są rzeczy o których trzeba mówić” – zaznaczył. „Trzeba się zwracać z określonymi postulatami, wzmacniać środowisko kobiet” – dodał.

Dwudniowe obrady IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet pod hasłem „Alert dla praw kobiet” potrwają do niedzieli.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny