Szef MON: Patrioty trafią do Polski najpóźniej w 2022 r.

  • Post category:Polska

System rakietowy Patriot trafi do Polski najpóźniej w 2022 r. – powiedział we wtorek minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że Polska kupi też od Amerykanów więcej wyrzutni rakietowych Homar niż pierwotnie zakładano.

Reklama

Fot. ppor. Robert Suchy/MON

Szef MON pytany był w radiowej Jedynce o zakup systemu obrony powietrznej Patriot. O memorandum między departamentem obrony USA i MON ws. sprzedaży Polsce baterii obrony powietrznej Patriot MON poinformowało 6 lipca podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa. „2022 r. to jest termin najpóźniejszy, jeśli chodzi o trafienie tych rakiet do Polski” – powiedział Macierewicz, wyrażając nadzieję, że „uda się to zrobić wcześniej”.

Reklama

„Będziemy mieli do czynienia z najnowocześniejszą wersją rakiet Patriot oraz – co warto podkreślić – ta umowa będzie przewidywała dostarczenie Polsce i możliwość przez Polskę samodzielnego używania najnowocześniejszych technologii, dotyczących rakiet SkyCeptor oraz do ogólnego radaru” – powiedział.

Macierewicz przypomniał, że oprócz rakiet Patriot Polska kupi od Amerykanów lufową broń rakietową Homar. „(…) Głównym narzędziem będą rakiety Homar, których mieliśmy kupić 50 wyrzutni, kupimy 160” – powiedział szef MON.

Na pytanie, czy Polska zainteresowana jest ofertami innych krajów, szef MON odparł, że „jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi państwami”. „Ale bardzo istotnym warunkiem jest przekazanie Polsce technologii, która pozwoli spolonizować dany rodzaj broni” – podkreślił.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP