Król Karol z synami w pochodzie ulicami Londynu. Trumna królowej przybyła do Westminster Hall [WIDEO]

  • Post category:Polska

8 września 2022 r. Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii i innych państw Wspólnoty Narodów, najdłużej żyjący i najdłużej panujący monarcha brytyjski, zmarła w wieku 96 lat w zamku Balmoral w Szkocji. Jej śmierć została ogłoszona o 18:30 czasu BST, po której nastąpiły reakcje przywódców na całym świecie. Jej następcą zostało jej najstarsze dziecko, Karol III.

ReklamaŚmierć królowej wprawiła w ruch Operację London Bridge, zbiór planów obejmujących przygotowania do jej pogrzebu, oraz Operację Jednorożec, która ustanowiła protokoły śmierci królowej w Szkocji. W Wielkiej Brytanii obowiązuje 10-dniowy okres żałoby narodowej. Stanowe nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się w Opactwie Westminsterskim 19 września 2022 r. o godzinie 11:00 czasu BST, a następnie tego samego dnia w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe. Królowa zostanie pochowana w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI w St George’s. Okazją jej państwowego pogrzebu będą święta państwowe w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Trumna Królowej, ozdobiona koroną państwa cesarskiego i uniesiona na lawecie Królewskiej Artylerii Konnej Oddziału Królewskiego, została zabrana z Pałacu Buckingham do Westminster Hall w 38-minutowej procesji wojskowej, w której król, księżniczka królewska, książę Yorku, hrabia Wessex, książę Walii, książę Sussex.

Trumna królowej leży w stanie przez cztery dni w katafalku w Westminster Hall aż do rana pogrzebu. Przez cały ten czas społeczeństwo będzie mogło złożyć przeszłość, aby oddać hołd. Oprócz korony państwa cesarskiego na trumnie zostanie umieszczona Kula Suwerena i Berło Suwerena z Krzyżem.