Azerbejdżan rozpoczął zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy terytorium Armenii

  • Post category:Polska

„Dziś w nocy Azerbejdżan rozpoczął zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy południowo-wschodniej części terytorium Armenii , którego skala i charakter nie miały wcześniej precedensu” – napisał Arkadiusz Legieć – analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych na Twitterze.

Reklama


„Około 02:00 czasu lokalnego siły zbrojne Azerbejdżanu rozpoczęły zmasowany ostrzał południowo-wschodniego odcinka granicy z Armenią przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii oraz dronów. Z czasem ostrzał objął również głębię ormiańskiego terytorium w prowincjach Gegharkunik, Vajac Dzor i Sjunik” – napisał ekspert.

Reklama

Spór miał już miejsce w roku 2020 i przeszedł do historii, jako Konflikt w Górskim Karabachu.

Konflikt zbrojny między Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu, trwający od 27 września do 10 listopada 2020, kolejny wybuch nierozwiązanego konfliktu o ten region.

10 listopada weszło w życie trójstronne porozumienie kończące działania zbrojne.

Jakie są uwarunkowania i specyfika obecnej ofensywy Azerbejdżanu przeciwko Armenia?:

„Sprzyjająca dla Azerbejdżanu sytuacja międzynarodowa – Rosja zaangażowana zbrojnie na Ukrainie i ponosząca klęski w wyniku ukraińskiej kontrofensywy oraz UE zdeterminowana do wzmocnienia współpracy politycznej i gospodarczej z Azerbejdżanem wobec konieczności dywersyfikacji dostaw surowców do UE” – ocenia ekspert.