Jan Paweł I błogosławionym. Papież Franciszek ogłosił decyzję

  • Post category:Polska

Jan Paweł I  stał na czele Kościoła Karolickiego przez zaledwie 33 dni. bPodczas niedzielnej mszy na placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek ogłosił go błogosławionym „Był pasterzem łagodnym i pokornym” – powiedział papież Franciszek w homilii.

Reklama

Portrait de Albino Luciani, pape Jean Paul Ier (Jean-Paul) (en latin Johannes Paulus I, en italien Giovanni Paolo I : 1912-1978) en 1978 !AUFNAHMEDATUM GESCH?TZT! PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxHUNxONLY FARA06282 (Portrait de Albino Luciani, pape Jean Pa

Jan Paweł I był papieżem w okresie od 26 sierpnia 1978 do 28 września 1978.

Reklama

Był pierwszym papieżem, który miał podwójne imię – Jan Paweł – oraz pierwszym, który odmówił papieskiej koronacji, zastępując ją inauguracją pontyfikatu.

Przed konklawe mówił, że jeśli zostanie wybrany, to odmówi, jednak czuł się zobowiązany powiedzieć „tak”[3]. Jego pontyfikat trwał 33 dni, był dziesiątym najkrótszym w historii i najkrótszym od czasów Leona XI. Był ostatnim z zapoczątkowanej przez Klemensa VII i trwającej ponad cztery stulecia nieprzerwanej sukcesji włoskich papieży.

Był poliglotą – oprócz ojczystego języka włoskiego znał też cztery obce: angielski, francuski, niemiecki oraz rosyjski.

23 listopada 2003 został ogłoszony Sługą Bożym, a 8 listopada 2017 papież Franciszek potwierdził heroiczność cnót i ogłosił go Czcigodnym Sługą Bożym.

13 października 2021 papież zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. 4 września 2022 r. na Placu św. Piotra został beatyfikowany przez papieża Franciszka.