Synoptycy prognozują burze prawie na całym terytorium Polski

  • Post category:Polska

IMGW opublikował prognozę burz na jutro 25.08 z ważnością od godziny 8:00 do 20:00.

Reklama

Fot. Pixabay

Wystąpienie burz możliwe jest w większości kraju, jednak największe prawdopodobieństwo wystąpienia  będzie na południowym zachodzie.

Reklama

„W pasie od Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, przez centrum po południe i południowy-zachód zalegać będzie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza. Charakteryzować się ona będzie umiarkowanymi i wysokimi wartościami energii dostępnej konwekcyjnie o znacznej niestabilności. Wyraźniejsze niedosyty wilgoci na różnych poziomach troposfery będą jednak utrudniać inicjację głębokiej konwekcji. Słabe warunki kinematyczne również nie będą sprzyjać silniejszemu rozwojowi ośrodków burzowych i ich lepszej organizacji. Wyjątkiem będzie południowy-zachód gdzie w środkowej troposferze zaznaczy się wyraźniejsza zatokowość, mogąca być kluczowym czynnikiem w kontekście inicjacji burz.”  – prognozują synoptycy.

Pamiętajcie w czasie burz:

  • Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. …
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. …
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  • Wyjdźmy natychmiast z wody.