Ponad 8 milionów złotych z rezerwy budżetu Polski dla ukraińskich kobiet i dzieci

  • Post category:Polska

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział w Kijowie pomoc w wysokości 80000 hrywien, co przekłada się na 9991 złotych po obecnym kursie. Kto miałby ją dostać?

Reklama

„Minister w #KPRM @michaldworczyk  w #Kijów: Chcemy pomóc kobietom, które zostały uwolnione z niewoli i przeżyły tam traumę.

Reklama

Takie kobiety otrzymają jednorazową zapomogę w kwocie 80 tys. hrywien, a także pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną.” – informuje Prawo i Sprawiedliwość na Twitterze.

Fundusze ma dostać każda Ukrainka uwolniona z rosyjskiej niewoli oraz dzieci – sieroty. W przypadku kobiet ma to być jednorazowa wypłata w wysokości 80 tys. hrywien, w przypadku dzieci miesięczna 5 tys. hrywien. Fundusze mają być przyznawane przez fundację Klemensa Szeptyckiego. Polskie władze przeznaczyły na ten cel ponad 8 mln zł.

Projekt jest finansowany ze środków publicznych pochodzących z rezerwy ogólnej budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą „Program wsparcia dla ukraińskich dzieci i kobiet w obliczu wojny w Ukrainie”. Kwota dofinansowania i całkowita wartość projektu wynoszą 8 270 200 zł. Projekt przewiduje udzielenie wsparcia finansowego, psychologicznego, konsultacyjno-organizacyjnego oraz organizację turnusu wypoczynkowego w Polsce.