Rozlany kwas solny w gimnazjum w Suchedniowie

  • Post category:Polska

W efekcie nieostrożności osób dorosłych doszło do uwolnienia niewielkiej ilości kwasu solnego w gimnazjum w Suchedniowie.

Reklama

Zdjęcia: asp. sztab. Rafał Siedlecki – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

 

Reklama

Spowodowało to duże zagrożenie dla użytkowników obiektu. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej ze Skarżyska –Kamiennej, w tym specjalistyczny pojazd ratownictwa chemiczno-ekologicznego ze sprzętem przeznaczonym do działań z udziałem substancji chemicznych.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażaków ze Skarżyska stwierdzono, że  pracowni chemicznej w budynku Gimnazjum zostały stłuczone 2 butelki z kwasem. Na podłogę wykonaną z drewnianego parkietu wylało się w sumie ok. 0,5 litra kwasu solnego. W obiekcie znajdowały się 33 osoby (15 pracowników szkoły i 18 pracowników firmy remontowej), które na polecenie kierującego działaniami ratowniczymi zostały ewakuowane  na zewnątrz budynku. Jedna z pracownic szkoły doznała delikatnego poparzenia przedramienia od oparów kwasu solnego.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy i założeniu opatrunku hydrożelowego. Następnie osobę przekazano przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego.

W tym samym czasie przygotowano rotę w lekkich ubraniach i aparatach ochrony dróg oddechowych celem wejścia do pomieszczenia gdzie został rozlany kwas.

 Substancja została sprawdzona za pomocą papierków wskaźnikowych i usunięta przy pomocy neutralizatora i sorbentu. Następnie powstała mieszanina została zebrana do szczelnego  pojemnika i przywieziona do jednostki celem dalszej utylizacji. Pomieszczenie pracowni chemicznej zostało przewietrzone. Na koniec dokonano pomiarów przy pomocy rurek wskaźnikowych – pomiary nie wykazały stężeń niebezpiecznych.

 Opracował: mł. bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej