Woda w kolejnym miejscu zaczęła się pienić! Przybywa śniętych ryb!

  • Post category:Polska

Zauważono, że woda w Kanale Gliwickim zaczęła się obficie pienić. Inspektorzy ochrony środowiska mają zebrać próbki i poddać je analizie. 

Reklama

Autorstwa Adam Dziura – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1174765

„Piana oblepia śluzy, wchodzi do środka łódek. Nigdy czegoś podobnego nie widziałam. Dziś znowu WIOŚ zbierał próbki wody do analizy. Co z tego wynika? Nikt nie wie” – mówi Ewa Sternal, właścicielka przystani motorowodnej Marina Gliwice cytowana przez portal eska.pl.

Reklama

 Kanał Gliwicki (niem. Gleiwitzer Kanal) – droga wodna łącząca Odrę z Gliwicami w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Kanał Gliwicki powstał w miejsce starego Kanału Kłodnickiego. Należy do kategorii kanałów żeglugowych dojazdowych, będących rodzajem kanałów łączących. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych, kanał ma III klasę żeglowną na całej długości.

Długość kanału 40,60 km, maksymalna głębokość 3,50 m, różnica poziomów wody między początkiem i końcem kanału wynosi 43,60 m. Pokonanie różnic poziomu wody przez jednostki pływające reguluje 6 śluz wodnych. Kanał żeglugowy wykonany jest częściowo w wykopie, a częściowo w nasypie. Jego szerokość waha się od 38,00 m w wykopie do 41,00 m w nasypie. Dopuszczalna prędkość jednostek pływających na kanale wynosi 9,00 km/h luzem i dla zestawów pustych, oraz 7,00 km/h dla zestawów załadowanych.