Kinga Rusin przerażona: „Polski Czarnobyl”

  • Post category:Polska

Dziennikarka Kinga Rusin odniosła się do sytuacji ze skażeniem Odry. Jest przerażona sytuacją i uświadamia Polaków, jakie mogą być konsekwencje tej katastrofy.

Reklama


„„Polski Czarnobyl”! Być może jutro podacie dzieciom jedzenie z rtęcią bo rząd PiS miał to gdzieś! Podobnie jak w Czarnobylu, władza wiedziała i nie ostrzegła obywateli, narażając ich zdrowie i życie, bagatelizowała i ukrywała prawdę, a o katastrofie ludzie dowiedzieli się z zagranicy. Widzicie analogię? My o skażeniu Odry m.in. rtęcią dowiedzieliśmy się od niemieckich służb. W tym czasie nasze ogłaszały że „przyglądają się sprawie i badają”, a o rezultatach poinformują „za tydzień”!” – czytamy we wpisie.

Reklama

Śnięte ryby w Odrze pojawiły się 26 lipca, w okolicach Oławy na Dolnym Śląsku w okolicach Jazu Lipki na granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego. Pierwsze informacje, które dotyczyły masowego śnięcia ryb, wpłynęły do Inspekcji Ochrony Środowiska już 27 lipca 2022⁣, przy czym już w marcu 2022 r. zaobserwowano zatrucie wody o mniejszej skali w Kanale Gliwickim. Początkowo masowe śnięcia ryb rejestrowano w miejscowościach znajdujących się na Dolnym Śląsku, jednak później zanotowano kolejne przypadki w województwie lubuskim. Do 10 sierpnia 2022 r. wędkarze, aktywiści i Straż Rybacka wyłowili z rzeki co najmniej 9 ton martwych ryb, zauważono także martwe bobry i ptaki. Tylko 11 sierpnia 2022 r. wyłowiono co najmniej 10 ton ryb jedynie z 200-kilometrowego odcinka na północ od rzeki Oławy w południowo-zachodniej Polsce. Do godz. 8.00 13 sierpnia 2022 r. z Odry od Katowic do Gryfina wyłowiono ponad 28 ton śniętych ryb. Pojawiły się doniesienia o poparzeniach osób mających kontakt z wodą. Sytuacja została określona przez hydrologów jako bezpośrednie zagrożenie zarówno ekosystemu, jak i życia i zdrowia ludzi. Dokładna skala katastrofy ekologicznej jeszcze nie jest znana