Na Odrze działa wojsko!

  • Post category:Polska

„Około 200 żołnierzy WOT i wojsk operacyjnych pomaga usuwać zanieczyszczenia na Odrze. Wspierają także strażaków w budowie tamy. Wojskowi pracują w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.” – poinformował Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Reklama


Od pojawienia się w końcu lipca 2022 doniesień o tonach śniętych ryb w rzece do połowy sierpnia nie zostały podjęte żadne zorganizowane działania służb państwowych. Nie zostały podane też do publicznej wiadomości zalecenia o potencjalnym niebezpieczeństwie dla ludzi i zwierząt. Martwe zwierzęta unoszące się na powierzchni wody były wyławiane przez wędkarzy i wolontariuszy.

Reklama

Państwowe instytucje, służby oraz media rządowe nie informowały o skażeniu rzeki opinii publicznej, nie poinformowano również samorządów miast położonych nad rzeką i nie ostrzeżono ludności oraz strony niemieckiej[35] przez kilkanaście dni. Dopiero 12 sierpnia 2022 r. wojewoda lubuski Władysław Dajczak zapowiedział rozesłanie SMS alertu RCB. Ostrzeżenie zostało rozesłane po ponad dwóch tygodniach od pojawienia się doniesień o skażeniu.