Zanurzył na moment rękę w Odrze. Efekt jest szokujący! [ZDJĘCIE]

  • Post category:Polska

„Od kolegi lekarza z Wrocławia. Dziś na dyżur zgłosił się do niego pacjent. Zanurzył na moment rękę w Odrze. Efekt? Sucha, łuszcząca skóra, pękające krosty, pieczenie, pęcherze. Czy oddziały toksykologiczne w są postawione na nogi czy tu rząd też czeka na specjalne zaproszenie?” – pyta warszawski radny Marek Szolc.

Reklama


Śnięte ryby w Odrze pojawiły się 26 lipca, w okolicach Oławy na Dolnym Śląsku w okolicach Jazu Lipki na granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego. Pierwsze informacje, które dotyczyły masowego śnięcia ryb, wpłynęły do Inspekcji Ochrony Środowiska już 27 lipca 2022⁣, przy czym już w marcu 2022 r. zaobserwowano zatrucie wody o mniejszej skali w Kanale Gliwickim.

Reklama

Początkowo masowe śnięcia ryb rejestrowano w miejscowościach znajdujących się na Dolnym Śląsku, jednak później zanotowano kolejne przypadki w województwie lubuskim. Do 10 sierpnia 2022 r. wędkarze, aktywiści i Straż Rybacka wyłowili z rzeki co najmniej 9 ton martwych ryb, zauważono także martwe bobry i ptaki. Tylko 11 sierpnia 2022 r. wyłowiono co najmniej 10 ton ryb jedynie z 200-kilometrowego odcinka na północ od rzeki Oławy w południowo-zachodniej Polsce. Do godz. 8.00 13 sierpnia 2022 r. z Odry od Katowic do Gryfina wyłowiono ponad 28 ton śniętych ryb. Pojawiły się doniesienia o poparzeniach osób mających kontakt z wodą. Sytuacja została określona przez hydrologów jako bezpośrednie zagrożenie zarówno ekosystemu, jak i życia i zdrowia ludzi. Dokładna skala katastrofy ekologicznej jeszcze nie jest znana.