Kaczyński przemówił o osobach transpłciowych. Wywołał prawdziwą burzę

  • Post category:Polska

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wypowiedział się o osobach transpłciowych i wywolał dyskusję społeczną na ten temat. „To nie znaczy, że po operacji mężczyzna będzie kobietą” – powiedział polityk.

Reklama

By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47936905

„Mamy elementarna wiedzę z biologii, wiemy, że płeć jest zdecydowana na poziomie chromosomów” – powiedział Jarosław Kaczyński podczas wczorajszej konwencji w Białymstoku.

Reklama

Dodał, że „rzeczywiście zdarzają się przypadki, to jest mniej więcej promil, jeden na tysiąc, że człowiek ma jakieś zachwianie w świadomości. I takim ludziom trzeba pomóc, w skrajnych wypadkach trzeba przeprowadzić operację, ale to nie oznacza, że po tej operacji mężczyzna będzie kobietą, a kobieta mężczyzną”.

Dokonanie korekty płci nie jest łatwe. Aby taka operacja mogła zostać wykonana, muszą być spełnione następujące przesłanki dotyczące osoby, na której ma zostać przeprowadzony zabieg:

Pierwszym warunkiem jest ukończenie rozwoju psychoseksualnego (aczkolwiek w Niemczech taki zabieg przeprowadzono u osoby w wieku 16 lat (Kim Petras), a w USA terapię hormonalną praktykuje się już od 8. roku życia (w celu wstrzymania dojrzewania), a od 12. podawanie hormonów płci przeciwnej;
Kolejnym jest przejście terapii hormonalnej, a także psychiczne przygotowanie pacjenta oraz jego rodziny oraz
prawne uregulowanie statusu pacjenta.