„Jedynym ryzykiem użycia broni jądrowej przez Putina na Ukrainie jest to, że on i jego podwładni będą pewni, że nie będzie odpowiedzi.” – napisał arcymistrz szachowy Garry Kasparov.
Reklama
Reklama
„Każdy rosyjski dowódca powinien wiedzieć, że w przypadku wystrzelenia jednego z nich zostanie natychmiast wyeliminowany.” – dodał szachista.
Istnieje dziewięć państw na świecie, posiadających broń jądrową. Pięć spośród nich jest określanych jako „państwa nuklearne” (ang. nuclear-weapon states) w układzie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (Non Proliferation Treaty). Tymi państwami są: Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chińska Republika Ludowa.
NPT – państwa posiadające broń jądrową zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi (Chińska Republika Ludowa, Francja, Rosja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone)
Inne państwa posiadające broń jądrową (Indie, Pakistan, Korea Północna)
Państwa nieoficjalnie będące posiadaczami broni jądrowej (Izrael)
Państwa NATO objęte polityką udostępniania broni jądrowej (Belgia, Niemcy, Holandia, Włochy, Turcja)
Kraje posiadające broń jądrową w przeszłości (Białoruś, Kazachstan, Ukraina, Południowa Afryka)
Od kiedy w 1970 wszedł w życie układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, trzy państwa nie wzięły w nim udziału i przeprowadzały testy jądrowe: Indie, Pakistan, oraz Korea Północna. Korea była członkiem układu o nierozprzestrzenianiu, jednak wystąpiła w 2003 roku. Ponadto nieoficjalnym posiadaczem broni jądrowej jest także Izrael. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem Izrael posiada około 80 głowic jądrowych. Z kolei według Bulletin of the Atomic Scientists w 2014 na całym świecie znajdowało się około 10 144 głowic. Jest to suma niemal siedmiokrotnie niższa, niż pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy na świecie w użyciu było około 70 tysięcy, z czego 45 tysięcy należało do Związku Radzieckiego.