Andrzej Duda podjął decyzję o nowelizacji prawa oświatowego, zwanego potocznie „Lex Czarnek”. Prezydent zdecydował, że zawetuje projekt.
Reklama
Reklama
– Mam do państwa prośbę. Wykonałem wasz apel, waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, miałem, ale był też w tej ustawie szereg rozwiązań, które popierałem i które uważam, że w efekcie powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, bezpieczeństwa Polski – apelował prezydent podczas wystąpienia na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
Przypomnijmy, projekt, który przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki daje dużo więcej praw kuratorowi, między innymi w sytuacji kiedy dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli mimo to dyrektor dalej nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.
Dodatkowo nowelizacja ogranicza także działanie zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje. Niezbędna będzie pisemna zgoda rodziców potwierdzająca udział dziecka w zajęciach lub, w przypadku pełnoletniej osoby, jego pisemna zgoda. Oprócz tego wprowadzono też zapisy zgodnie, z którymi MEiN umożliwia ZUS-owi przeprowadzanie analiz przyczyn nieobecności nauczycieli w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego lub czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, w tym monitorowania przyczyn, skali oraz cykliczności nieobecności w oparciu o dane z Systemu Informacji Oświatowej.