FIFA: Rosja może występować! Są jednak warunki!

  • Post category:Polska

FIFA wydało oświadczenie ws. uczestnictwa Rosji w zawodach:

Reklama

Przede wszystkim FIFA chciałaby powtórzyć swoje potępienie użycia siły przez Rosję podczas inwazji na Ukrainę. Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, a FIFA wyraża najgłębszą solidarność ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi tym, co dzieje się na Ukrainie.

Reklama

FIFA ponownie wzywa do pilnego przywrócenia pokoju i do natychmiastowego rozpoczęcia konstruktywnego dialogu. FIFA pozostaje w bliskim kontakcie z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej i członkami ukraińskiej społeczności piłkarskiej, którzy proszą o wsparcie w opuszczeniu kraju tak długo, jak trwa obecny konflikt.

Aby zająć się sprawami związanymi z piłką nożną i we współpracy z UEFA, Biuro Rady FIFA – z udziałem Prezydenta FIFA i sześciu Prezydentów Konfederacji – jednogłośnie postanowiło podjąć natychmiastowe pierwsze kroki, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). i będzie obowiązywać do odwołania:

• Żadne międzynarodowe zawody nie będą rozgrywane na terytorium Rosji, a mecze „domowe” będą rozgrywane na terytorium neutralnym i bez widzów
• Stowarzyszenie członkowskie reprezentujące Rosję bierze udział we wszelkich zawodach pod nazwą „Związek Piłkarski Rosji (RFU)”, a nie „Rosja”
• W meczach, w których biorą udział drużyny z Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej, nie będzie używana flaga ani hymn Rosji

FIFA będzie kontynuować trwający dialog z MKOl, UEFA i innymi organizacjami sportowymi w celu ustalenia wszelkich dodatkowych środków lub sankcji, w tym potencjalnego wykluczenia z rozgrywek, które zostaną zastosowane w najbliższej przyszłości, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej poprawie. Biuro Rady FIFA pozostaje w gotowości do podjęcia którejkolwiek z tych decyzji.

Co ważne, FIFA mocno wierzy, że ruch sportowy powinien być zjednoczony w podejmowaniu decyzji w tej sprawie i że sport powinien nadal być nośnikiem pokoju i nadziei.

W związku ze zbliżającymi się eliminacjami do Mistrzostw Świata FIFA 2022, FIFA przyjęła do wiadomości stanowiska wyrażane w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej i Szwedzki Związek Piłki Nożnej i już nawiązał dialog ze wszystkimi te związki piłkarskie. FIFA pozostanie w bliskim kontakcie, aby wspólnie znaleźć odpowiednie i akceptowalne rozwiązania.

Myśli FIFA pozostają ze wszystkimi dotkniętymi tą szokującą i niepokojącą sytuacją.