„Ogromne konsekwencje” i „dotkliwe koszty” dla Rosji! Biały Dom publikuje odczyt wideorozmowy prezydenta Bidena z europejskimi przywódcami!

  • Post category:Polska

Biały Dom opublikował odczyt wideorozmowy prezydenta Bidena z europejskimi przywódcami w sprawie Rosji i Ukrainy.

Reklama

Autorstwa User:Cezary Piwowarczyk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4399222

 

Reklama

„Prezydent Biden przeprowadził dziś zabezpieczoną rozmowę wideo z europejskimi przywódcami. Potwierdzili swoje nieustanne zaniepokojenie rosyjskimi siłami zbrojnymi na granicach Ukrainy i wyrazili poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Przywódcy podkreślili wspólne pragnienie dyplomatycznego rozwiązania obecnych napięć i dokonali omowienia zaangażowania Rosji w ostatnim czasie na wielu płaszczyznach. Przywódcy omówili także wspólne wysiłki na rzecz powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym przygotowania do nałożenia na Rosję ogromnych konsekwencji i dotkliwych kosztów ekonomicznych takich działań, a także wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Zobowiązali się do kontynuowania ścisłych konsultacji z sojusznikami i partnerami transatlantyckimi, w tym do współpracy z UE, NATO i OBWE oraz za ich pośrednictwem.

W rozmowie wzięli udział: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Polski Andrzej Duda, oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.” – czytamy w komunikacie (tłum. Warszawa w Pigułce)