Niepokojące doniesienia ws. wariantu Omikron. Nadzieje wielu legną w gruzach!

  • Post category:Polska

„Wariant Omikron koronawirusa nie spowoduje zakończenia pandemii COVID-19, ponieważ jego szybkie rozprzestrzenianie się zwiększa prawdopodobieństwo powstania kolejnej, groźniejszej mutacji” – powiedział rosyjski naukowiec Aleksandr Gincburg, dyrektor Instytutu im. Gamalei.

Reklama

Fot. Shutterstock

„Nie, to nie pomoże nam wyjść z pandemii z tego prostego powodu, że im bardziej się on rozmnaża i im częściej jest przenoszony, tym bardziej prawdopodobne jest pojawienie się nowych szczepów” – powiedział naukowiec, gdy zapytano go o to, czy wariant Omikron może ułatwić zakończenie pandemii.

Reklama

Nie jest jeszcze jasne, czy infekcja Omikronem powoduje cięższą chorobę w porównaniu z infekcjami innymi wariantami, w tym Delta. Wstępne dane sugerują, że liczba hospitalizacji w Republice Południowej Afryki wzrasta, ale może to być spowodowane rosnącą ogólną liczbą osób zakażonych, a nie wynikiem specyficznego zakażenia Omikronem. Obecnie nie ma informacji sugerujących, że objawy związane z lekiem Omikron różnią się od objawów występujących w przypadku innych wariantów. Początkowo zgłoszone infekcje dotyczyły studentów uniwersytetów — młodszych osób, które mają łagodniejszą postać choroby — ale zrozumienie poziomu ciężkości wariantu Omikron zajmie od kilku dni do kilku tygodni. Wszystkie warianty COVID-19, w tym wariant Delta, który dominuje na całym świecie, mogą powodować poważną chorobę lub śmierć, w szczególności u osób najbardziej podatnych na zagrożenia, dlatego zapobieganie jest zawsze kluczowe.” – czytamy na stronie WHO.