Groźny wirus atakuje dzieci! „Skala problemu jest ogromna i nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.”

  • Post category:Polska

Wirus RSV to wirus oddechowy RNA o wielkości 150–300 nm, należący do rodziny Paramyxoviridae, rodzaju Pneumovirus. Nazwa wirusa jest związana z faktem, że w trakcie replikacji wirusa dochodzi do łączenia się sąsiednich komórek w duże wielojądrzaste zespólnie (syncytia).

Reklama

Fot. Pixabay

 

Reklama

Jak pisze RadioZET:

Mało kto się spodziewał, że podczas czwartej fali zachorowań na COVID-19, to nie PIMS będzie największym problemem u dzieci, ale zupełnie inny, dobrze już znany lekarzom wirus RSV. Dr Magdalena Okarska-Napierała z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówi, że skala problemu jest ogromna i nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.”

Wirus RSV jest głównym patogenem odpowiedzialnym za infekcje dróg oddechowych u większych dzieci oraz najczęstszą przyczyną chorób dolnych dróg oddechowych u niemowląt. W przypadku epidemii, zapalność wynosi ponad 50% (w zbiorowiskach dziecięcych typu żłobki dochodzi do 100%) i jest przyczyną 75% hospitalizacji dzieci z zapaleniem oskrzelików i 25% z zapaleniem płuc. U młodzieży i dorosłych choroba przebiega łagodnie, ponownie cechując się dużą chorobowością u osób starszych, zwłaszcza w przypadku przebywania w zbiorowościach, tak jak domy opieki i osób z zaburzeniami odporności.

Drogą szerzenia zakażenia jest droga kropelkowa, bezpośredni kontakt. Okres wylęgania choroby wynosi 4-6 dni, natomiast okres wydalania wirusa około 14 dni.