Pierwszy wariant koronawirusa dawał takie objawy jak utrata węchu i smaku. Obecnie dominujący jest wariant Delta, który objawia się w inny sposób.
Reklama
Reklama
Większość pacjentów zakażonych Covid-19 ma łagodne objawy i dobre rokowania, do typowych początkowych objawów choroby zaliczają się gorączka, suchy kaszel, zmęczenie i płytki oddech. Do mniej częstych objawów należą m.in.: odkrztuszanie plwociny, ból głowy, dreszcze, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, biegunka, nudności i wymioty, ból gardła. Większość przypadków choroby ma łagodny przebieg[33], jednak część może prowadzić do zapalenia płuc lub niewydolności wielonarządowej. U niektórych pacjentów występują wyłącznie objawy żołądkowo-jelitowe, co może wynikać z zakażenia drogą pokarmową (np. przez zanieczyszczenie fekaliami).
Rozwijające się zakażenie wirusem może prowadzić do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy i wstrząsu septycznego oraz do śmierci. Najczęstszy okres wylęgania wirusa wynosi do 14 dni, a jego mediana wynosi 5–6 dni.
Objawy charakterystyczne dla wariantu Delta:
„Pierwszym objawem jest ból głowy, później pojawia się ból gardła, często z katarem i wysoką temperaturą, ale nie ma zaburzeń typu zaburzenia węchu czy smaku. Natomiast w dalszej części trwania wariantu Delty sporo jest objawów gastrycznych – nudności, bóle brzucha, brak apetytu czy bóle mięśniowo-stawowe. Te objawy pojawiają się jako objawy towarzyszące objawom grupowym i często są z grypą mylone” – powiedział Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii prof. Dariusz Maciejewski w rozmowie z „Dziennikiem zachodnim”