Jeden z „Czterech pancernych”. Nie żyje legenda polskiego kina. Przybliżamy sylwetkę Wiesława Gołasa

  • Post category:Polska

Zmarł legendarny aktor, Wiesław Gołas. Za miesiąc kończyłby 91 lat. Najwięcej osób kojarzy go z rolą w serialu „Czterej pancerni i pies”. Grał również między innymi w „Poszukiwany,poszukiwana” czy „Brunet wieczorową porą”.

Reklama

Reklama

Autorstwa Mariusz Kubik – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3965952

 

Dziś nad ranem zmarł aktor Wiesław Gołas. Miał 90 lat. Tragiczną informację potwierdziła córka artysty, Agnieszka Gołas-Ners. Mężczyzna dwa dni temu trafił do szpitala po drugim udarze, jego stan opisywano jako ciężki.

Był uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych aktorów w Polsce.  W swoim dorobku miał mnóstwo ról komediowych. Najbardziej znany był z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Grał także w serialu „Kapitan Sowa na tropie czy „Poszukiwany Poszukiwana”. Występował również w „Kabarecie Starszych Panów”.

Wiesław Gołas 9 października 2021 roku obchodziłby 91 urodziny. Pierwszy udał przeszedł rok temu, w październiku. Już wtedy jego stan się znacząco pogorszył. W rozmowie z „Super Expressem” w styczniu 2021 jego żona mówiła, że choć czuł się lepiej, miał wciąż duże problemy z mową.

Jego ojciec, Teofil  był ogniomistrzem w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej ukrywał się. Ostatecznie został schwytany przez Niemców.

Przed wybuchem II wojny światowej Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec.

Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończył w 1954 roku. Debiut w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie (1955-1985), Teatru Polskiego w Warszawie (1985-1992). Twórca doskonałych kreacji komediowych, współtwórca Kabaretu Koń, członek Kabaretu Starszych Panów, członek Kabaretu Dudek, wykonawca piosenki W Polskę idziemy autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie.

Życie prywatne
Żonaty z Marią Krawczyk-Gołas. Miał córkę Agnieszkę.

W 2008 przeszedł zawał mięśnia sercowego, z kolei w październiku 2020 i wrześniu 2021 przeszedł udar mózgu