Gigantyczny ślimak pojawił się w Tatrach! Może stanowić zagrożenie

  • Post category:Polska

Ten ślimak na zdjęciu to przybysz z południowo zachodniej Europy – pomrów wielki (Limax maximus). Zadziwia swoją wielkością i ubarwieniem turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym. 🌿 Nie jest to niestety radosna wiadomość, bo jest to obcy dla naszej fauny, inwazyjny gatunek ślimaka, notowany na obrzeżu Tatr już w końcu ubiegłego stulecia (Dyduch Falniowska 1991).” – wyjaśnia Tatrzański Park Narodowy.

ReklamaWyrośniętego osobnika tego gatunku utopionego w basenie fontanny przy reliktach dawnego dworu Homolaczów w Kuźnicach znalazł niedawno nasz edukator, Marek Kot. 👤

Reklama

Obecność nawet jednego osobnika może w przypadku tego gatunku oznaczać możliwość rozmnożenia się, bo pomrowy wielkie są obojnakami oraz hermafrodytami i mogą w przypadku braku innej możliwości, rozmnożyć się same, bez drugiego osobnika. Spotkanie takiego kolosa z innymi ślimakami może się dla mniejszych od niego skończyć źle, bo poza rozkładającą się materią organiczną i grzybami pomrowy wielkie pożerają również inne ślimaki.” – czytamy we wpisie parku.