Lista szanghajska: 10 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych

  • Post category:Polska

Najstarsza uczelnia w Polsce – Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski to szkoły wyższe, które po raz kolejny znalazły się najwyżej w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie, zajmując miejsca w piątej setce Listy szanghajskiej. Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się ponownie w ósmej setce rankingu.

Reklama

Fot. Pixabay

 

Reklama

Lista szanghajska – „Academic Ranking of World Universities (ARWU)” publikowana jest od 2003 r. Przygotowuje ją Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Najlepszą uczelnią świata, tradycyjnie już, ogłoszony został amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. A na trzecim miejscu jest brytyjski University of Cambridge.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. W ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni, w tym o dwie więcej.

Poza Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, na Liście szanghajskiej znalazły się:

  • w ósmej setce: Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • w dziewiątej setce: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • w dziesiątej setce: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska i Politechnika Warszawska.