Groźna bakteria w Bałtyku. Nie żyje jedna osoba!

  • Post category:Polska

Na północy Niemiec doszło do tragedii. Starsza kobieta zmarła po tym, jak wykąpała się w Bałtyku. Według doniesień lokalnych mediów przyczyną zgonu miało być zatrucie bakterią

Reklama

Vibrio vulnificus.

Reklama

Vibrio vulnificus to oportunistyczny ludzki patogen występujący w środowisku obszarów nadmorskich, w szczególności przy ujściach rzek. Został wyizolowany z wody, osadów i jadalnych organizmów takich jak krewetki, ryby, ostrygi i małże. Powoduje zakażenia o dużej śmiertelności.

Od 2003 r. stwierdzono co najmniej 8 przypadków zakażeń śmiertelnych tym gatunkiem na niemieckim wybrzeżu Bałtyku, z czego w 2019 r. co najmniej cztery przypadki.

Zakażenie V. vulnificus następuje na skutek spożycia surowych lub niedogotowanych owoców morza, co może prowadzić do poważnej, gwałtownej i ogólnoukładowej infekcji powodującej gorączkę, dreszcze, nudności, hipotensyjny wstrząs septyczny i wtórne zmiany na kończynach, albo na skutek kontaktu ze skorupiakiem-nosicielem lub bakteriami obecnymi w wodzie morskiej, co powoduje zakażenia ran.