Z OSTATNIEJ CHWILI! Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz!

  • Post category:Polska

Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki filmowej.

Reklama

Autorstwa Cezary Piwowarski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3903255

Urodził się w Jaśle, skąd pochodzili jego rodzice Jadwiga i Tadeusz. Kilka miesięcy po narodzinach wraz z rodzicami zamieszkał we Lwowie, gdzie pracował jego ojciec – absolwent jasielskiego gimnazjum i studiów prawniczych na Uniwersytecie Lwowskim, który po ich ukończeniu podjął posadę jako prawnik w dyrekcji kolejowej we Lwowie. We Lwowie zastał go wybuch II wojny światowej. W kwietniu 1944, gdy do Lwowa zbliżał się front wojenny, wraz z rodziną powrócił do Jasła. Po kilku miesiącach wysiedlono rodzinę, co miało związek z rozkazem starosty jasielskiego Waltera Gentza, który nakazał przymusową likwidację miasta.

Reklama

Po wojnie przeprowadził się do Krakowa, gdzie zaczął grać na klarnecie, a następnie na saksofonie. W 1947 zaczął współpracować z big bandem Kazimierza Turewicza. W 1948 roku założył „Jazz Club” przy krakowskim oddziale YMCA, a po rozwiązaniu organizacji wyjechał do Łodzi, gdzie rozpoczął studia filmowe. W ich trakcie uczestniczył w tzw. „katakumbowym trwaniu”. W 1954 odegrał ważną rolę przy organizacji „Zaduszek Jazzowych” w Krakowie, których animatorem był Leopold Tyrmand. „Duduś” był także współzałożycielem grupy muzyków, nazwanej później „Melomani”. W 1956 podczas 1. Festiwalu Jazzowego zespół prowadził nowoorleański pochód ulicami Sopotu. Matuszkiewicz jest autorem hejnału festiwalu, który po raz pierwszy wykonał solo na rozpoczęcie 40. Jazz Jamboree.

W latach 70. i latach 80. występował sporadycznie, był także m.in. jurorem konkursu Złota Tarka. W 2006 został odznaczony przez krakowski „Jazz Club” medalem Złoty Helikon oraz przez krakowską „Piwnicę pod Baranami” brązową statuetką Baranka Jazzowego. W 2008 roku otrzymał Złotego Fryderyka.

Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 11 listopada 1997, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W marcu 2012 otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”. W 2005 został odznaczony Srebrnym, a w kwietniu 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2021 został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia.