Koniec z maseczkami jeszcze przed wakacjami? Padł termin

  • Post category:Polska

Polacy szybko zapomnieli o maseczkach na powietrzu, choć część z nas zapobiegawczo je jeszcze stosuje. Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 powiedział, kiedy rząd może zacząć rozważać znoszenie obowiązku noszenia maseczek.

Reklama

Fot. Pixabay

Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, był gościem programu „Newsroom” Wirtualnej Polski.

Reklama

Ekspert powiedział, że jeżeli chodzi o szczepienia Polska jest europejskim średniakiem. 30 proc. społeczeństwa jest w pełni zaszczepione, a 50 proc. otrzymało przynajmniej jedną dawkę.

Jeżeli będziemy mieli bardzo dobrą sytuację, taką, jaką mieliśmy w zeszłym roku w wakacje, to uważam, że niedługo można to rozważać – powiedział Andrzej Horban odpowiadają na pytanie kiedy może zniknąć obowiązek noszenia maseczek wewnątrz budynków. Dodał, że jest to kwestia 2-3 tygodni, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Wiadomo, że z takim stanowiskiem nie zgodzi się Adam Niedzielski. Minister Zdrowia wielokrotnie powtarzał, że będzie rekomendował, aby obowiązek zakładania maseczek został zachowany przynajmniej do końca wakacji.

Wiadomo, że na decyzję premiera wpłynie zarówno liczba zakażeń, która jest ostatnio na niskim poziomie, jak i dane o szczepieniach. W tym momencie szczepionek jest dużo i zapisanie sie na bliski termin w swojej okolicy nie stanowi już problemu. Dane z 15 czerwca mówią o wykonanych 24 687 629 szczepieniach. W pełni zaszczepionych jest 9 929 923 osoby. Pierwszą dawkę otrzymało 15 549 895 osób.