Działania niepożądane szczepionki firmy Moderna. Jak działa szczepionka?

  • Post category:Polska

W informacjach na temat bezpieczeństwa stosowania preparatu firmy Moderna znajdziemy informacje na temat działań niepożądanych po przyjęciu preparatu. 

Reklama

Fot. Pixabay

Wyniki opierały się na badaniu klinicznym, w którym wzięło udział 30 351 uczestników, którzy ukończyli 18. rok życia i otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki lub placebo.

Reklama

Jakie działania niepożądane po podaniu szczepionki zgłaszali uczestnicy?

Najczęściej był to ból w miejscu wstrzyknięcia (70 proc.)

zmęczenie (70 proc.),

ból głowy (64,7 proc.),

ból mięśni (61,5 proc.),

a także: ból stawów, dreszcze, nudności/wymioty, obrzęk/tkliwość pod pachą, gorączka, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia i zaczerwienienie.

Jak działa szczepionka COVID-19 Vaccine Moderna

Szczepionka COVID-19 Vaccine Moderna działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed COVID-19. Zawiera ona cząsteczkę o nazwie mRNA, w której znajdują się instrukcje wytwarzania białka szczytowego (ang. spike, S). Jest to białko na powierzchni wirusa SARS-CoV-2, które wirus wykorzystuje do wniknięcia do komórek organizmu.

Po podaniu danej osobie szczepionki cześć komórek jej organizmu odczytuje instrukcje z mRNA i tymczasowo wytwarza białko szczytowe. Układ odpornościowy będzie wówczas w stanie rozpoznać to białko jako obce, wytworzyć skierowane przeciwko niemu przeciwciała i uaktywnić limfocyty T (krwinki białe) do atakowania go.