Nie żyje 56 osób. Opublikowano raport o niepożądanych odczynach poszczepiennych!

  • Post category:Polska

Rząd opublikował najnowsze dane dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce. Jak się okazuje, wystąpiły one u ponad 6 tysięcy obywateli. Jednak w większości przypadków były to łagodne skutki uboczne. 

Reklama

Fot. Shutterstock

Na stronie rządowej pojawił się kolejny raport dotyczący niepożądanych odczynów poszczepiennych po przyjęciu szczepionki przeciwko koronawirusowi. Nie ma tam jednak wyszczególnienia, o której firmy preparaty dokładnie chodzi. Nie wiadomo więc czy negatywne skutki pojawiły się po szczepieniach Moderną, Pfizerem czy najbardziej kontrowersyjną- AstraZenecą.

Reklama

Jak wynika z danych, od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły u 6 051 osób. Jednak w większości były to bardzo łagodne skutki uboczne w postaci m.in. zaczerwienienia w okolicy ukłucia czy bólu ramienia.  890 przypadków dotyczyło ciężkich skutków ubocznych, które wystąpiły po szczepieniu.

Z danych udostępnionych na stronie gov.pl wynika, że odnotowano 56 zgonów po przyjęciu szczepionki na COVID-19. Chodzi o 30 mężczyzn i 26 kobiet. Część z nich zawiera listę objawów oraz informacje na temat ewentualnej hospitalizacji pacjentów przed śmiercią. W przypadku części zgonów przyczyna nie została ustalona.