Zderzenie pociągów: PKP – Nie ma ofiar śmiertelnych, ani osób ciężko rannych.

  • Post category:Polska

O godzinie 21:55 na stacji Smętowo wykoleił się pociąg relacji Gdynia Główna – Bielsko Biała/Zakopane. Nie ma ofiar śmiertelnych. Ze wstępnych informacji wynika, że nie ma osób ciężko rannych. Pasażerowie pod opieką drużyny konduktorskiej opuścili pociąg.

Reklama

Fot. Twitter

PKP informuje:

Reklama

O godzinie 3:00 wznowiono ruch pociągów przez stację Smętowo na linii Tczew – Bydgoszcz. Planowo wyjadą pierwsze pociągi ze Smętowa.

– Wspólnie z PKP Intercity zadbaliśmy o to, aby pasażerowie po otrzymaniu pomocy mieli możliwość kontynuowania podróży. Rozpoczyna się akcja usuwania skutków wypadku kolejowego. Trwają prace komisji, której zadaniem jest wyjaśnienie okoliczności zdarzenia – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W akcję była zaangażowana straż pożarna, ratownicy medyczni, policjanci, służby wojewody i mieszkańcy Smętowa. Cały czas działa kolejowy zespół zarządzania kryzysowego złożony z przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i PKP Intercity przy współpracy z ministrem Andrzejem Adamczykiem.

Nie wiemy, z jakich powodów na stacji Smętowo pociąg towarowy STK pomimo sygnału stój, zabraniającego wyjazdu z toru bocznego, wjechał na tor główny. Spowodowało to starcie z pociągiem Pogoria (Gdynia Główna – Bielsko Biała/Zakopane) prawidłowo jadącym torem głównym. Wykoleiła się lokomotywa pociągu PKP IC oraz 7 z 11 wagonów. W składzie Pogorii było ok. 200 pasażerów. Nikt z podróżnych oraz obsługi pociągu poważnie nie ucierpiał. Wszystkim zapewniono opiekę i możliwość dalszej podróży. Przed godz. 1.00 przyjechały autobusy, które zabrały pasażerów do Bydgoszczy. W dalszą podróż podróżnych do Bielska Białej zabierze specjalnie podstawiony skład. Wszystkie osoby otrzymały poczęstunek i wodę. Uruchomiony został specjalny numer infolinii, pod którym rodziny poszkodowanych mogą dowiedzieć się o swoich bliskich: 58 302 32 32. Dodatkowo został uruchomiony numer 22 473 00 81, pod którym podróżni mogą dowiedzieć się o możliwości odzyskania bagażu i ubiegania się o odszkodowanie.

Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane są na stacjach i przystankach. Zmienioną trasą przez Toruń i Iławę pojechały 4 pociągi dalekobieżne (Gdynia Główna – Jelenia Góra, Łeba – Katowice, Hel – Przemyśl Główny, Katowice – Gdynia Główna). Na miejsce dojechał jeden i dojeżdża drugi pociąg kolejowego ratownictwa technicznego. Będą wykorzystane do wkolejania lokomotywy i wagonów. Specjalna komisja ustali okoliczności zdarzenia. Stacja Smętowo jest na linii Bydgoszcz – Gdańsk.

O godzinie 21:55 na stacji Smętowo wykoleił się pociąg relacji Gdynia Główna – Bielsko Biała/Zakopane. Nie ma ofiar śmiertelnych. Ze wstępnych informacji wynika, że nie ma osób ciężko rannych. Pasażerowie pod opieką drużyny konduktorskiej opuścili pociąg.