Morawiecki zwraca się do Polaków! „Sytuacja jest krytyczna”

  • Post category:Polska

„Szanowni Państwo! esteśmy w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy.” – pisze premier Mateusz Morawiecki.

Reklama


„Napór III fali jest bardzo silny – dziś to ponad 34 000 zakażeń. Sytuacja jest krytyczna – choć wciąż mamy bufor bezpieczeństwa, to zajętych jest już ponad 70% łóżek covidowych i respiratorów. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza, jaki obserwowaliśmy w bogatych krajach zachodu kilkanaście miesięcy temu.
Trzeba powiedzieć wyraźnie – wąskim gardłem systemu nie są dziś ani sprzęt, ani dostępność łóżek i dobrze zorganizowana logistyka punktów szczepień. Jest nim brak lekarzy i pielęgniarek oraz personelu medycznego, które występują na całym świecie. Dobra wiadomość jest taka, że pracownicy polskiej służby zdrowia są już chronieni przez szczepionki.
To właśnie szczepionki są naszą podstawową bronią. Mamy możliwość podawania 10 000 000 dawek miesięcznie, lecz nie otrzymujemy ich wystarczającej ilości.
W ostatnich dniach i tygodniach codziennie rozmawiam i naciskam na przywódców europejskich i instytucje unijne, by zmusić firmy farmaceutyczne do zwiększenia dostaw i wywiązania się z zobowiązań. Będzie to jednym z priorytetów dzisiejszego posiedzenia Council of the European Union.
Sytuacja jest krytyczna, dlatego musimy podjąć trudne, ale niezbędne kroki, które rok temu ochroniły Polskę przed I falą pandemii.” – pisze premier.

Reklama