Urlop menstruacyjny? Pierwsza firma w Polsce wprowadziła to udogodnienie!

  • Post category:Polska

Ciągnący ból w podbrzuszu, dla niektórych kobiet jest nie do wytrzymania, szczególnie na początku. Ból menstruacyjny zna większość kobiet. Czy można prosić w tych dniach o zwolnienie z pracy? Okazuje się. że tak i ten pomysł funkcjonuje już w Polsce, wprowadziła go jedna z warszawskich firm. 

Reklama

Fot. Pixabay

Bóle menstruacyjne, zwane również miesiączkowymi, algomenorrhoea, dysmenorrhoea to dolegliwości bólowe odczuwane przez kobiety w trakcie lub tuż przed menstruacją, a związane z ruchami mięśniówki macicy, usiłującej wydalić złuszczający się nabłonek po tym, jak nie doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się jaja płodowego.

Reklama

Bóle menstruacyjne są głównym symptomem zespołu bolesnego miesiączkowania (ZMB) – jednej z najczęstszych dolegliwości kobiet w wieku rozrodczym. Ból menstruacyjny jest zjawiskiem bardzo powszechnym, dotykającym około 75% młodych kobiet i 25-50% dorosłych kobiet.

Jak informuje money.pl: „Polsce na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego zdecydowała się, jak dotąd, tylko jedna firma. Mowa o polskiej marce streetwearowej PLNY. Marka, zatrudniając27 kobiet, 5 marca 2020 roku wprowadziła regulamin „Okres wolny od pracy”. Pracownice mogą skorzystać z jednego dnia wolnego z powodu złego samopoczucia związanego z okresem.”.

Czy to dobry pomysł i inne firmy powinny iść w ślady PLNY?