Trzecia fala koronawirusa w Polsce. „Więcej osób pod respiratorem”

  • Post category:Polska

„Jesteśmy na rozbiegu trzeciej fali. Mamy zajętych więcej miejsc szpitalnych i sytuację, w której mamy więcej osób pod respiratorem” – powiedział we wtorek prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Reklama

„Jest pewna tendencja, to nie jest bardzo duży jeszcze wzrost, ale od początku stycznia był spadek […] potwierdzonych przypadków zakażeń i oczywiście zgonów, natomiast tutaj mamy i potwierdzone przypadki zakażeń i mamy mniej więcej podobną liczbę zgonów. I mamy także sytuację, w której mamy zajętych więcej miejsc szpitalnych i sytuację, w której mamy więcej osób pod respiratorem” – powiedział w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Reklama

Przed północą 22 lutego wprowadzono nowe obostrzenia. Funkcjonują od 23 lutego.

Większość z wprowadzonych obostrzeń ma datę wejścia w życie dzień po ogłoszeniu. Zaczną więc obowiązywać od wtorku, 23 lutego.

Zmieni się kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim wprowadzono zapowiadaną przez rząd kontrolę na granicach. Osoby powracające do kraju z zagranicznych podróży powinny mieć przy sobie zaświadczenie o szczepieniu preparatem dopuszczonym do szczepienia na ternie Unii Europejskiej. Jeżeli takiego zaświadczenia nie mają, będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę. Od tej reguły jest kilka wyjątków. Kwarantannie nie będą podlegać uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym, ich opiekunowie, dzieci przedszkolne, studenci, doktoranci i osoby prowadzące działalność naukową.

Po drugie wprowadzono zmianę w kasynach. Zakazano spożywania posiłków i napojów. Po trzecie poluzowano restrykcję jeżeli chodzi o uzdrowiska. Można będzie leczyć się w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach, jednak niezbędny jest negatywny test na koronawirusa.