Weekend w Zakopanem: Policja: „Około 300 interwencji głównie wobec nietrzeźwych, wulgarnych i agresywnych osób”

  • Post category:Polska
W weekend małopolscy policjanci zmagali się, aby przywrócić porządek i bezpieczeństwo na Krupówkach w Zakopanem. Odnotowaliśmy około 300 interwencji głównie wobec nietrzeźwych, wulgarnych i agresywnych osób. Dwaj zatrzymani usłyszeli zarzuty z atak na policjantów.

Reklama

Fot. Policja

 

Reklama

To był wyjątkowy weekend dla policjantów z Zakopanego wspieranych przez funkcjonariuszy z garnizonu małopolskiego. Szacujemy, że na Podhale w miniony weekend przyjechało kilkadziesiąt tysięcy turystów, a na Krupówkach wieczorami gromadziło się po kilka tysięcy osób.
Kilkaset osób odwiedzających Zakopane nie przestrzegało obowiązujących przepisów co skutkowało podjęciem w weekend 294 interwencji.
Te najbardziej charakterystyczne to spontaniczne tańce i śpiewy dużych grup na Krupówkach oraz awantury w hotelach i pensjonatach, które kończyły się interwencjami i nałożeniem mandatów na osoby zakłócające spokój i nieprzestrzegające reżimu sanitarnego. Łącznie nałożyliśmy 164 mandaty karne w tym 121 za brak maseczek. 49 spraw skierowaliśmy do sądu w sprawach o wykroczenia. Zatrzymaliśmy dwie osoby za atak na policjantów. Pierwszy z mężczyzn już usłyszał zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Drugi z mężczyzn jest przesłuchiwany. Przypominamy, że za kopanie policjanta i kierowanie obelżywych wyzwisk wobec funkcjonariuszy grozi kara więzienia.
Pandemia powoduje, że liczba interwencji wzrasta bo oprócz przypadków zakłóceń ładu i porządku policjanci reagują na łamanie przepisów sanitarnych.
W miniony weekend policjanci i inspektorzy sanepidu przeprowadzili blisko 90 kontroli w hotelach, pensjonatach, punktach gastronomicznych i stacjach narciarskich oraz w dyskotekach. Stwierdzono jedną nieprawidłowość w restauracji.
W niedzielę po południu turyści zaczęli opuszczać Zakopane, a popularna „zakopianka” stanęła w korkach. Na całej długości drogi spod Tatr w kierunku Krakowa pojawiły się patrole drogówki, które starały się upłynnić ruch w newralgicznych punktach popularnej drogi. W kulminacyjnym momencie pokonanie 25-kilometrowego odcinka Zakopianki od Nowego Targu do Skomielnej Białej zajmowało aż trzy godziny. Kiedy Zakopane opustoszało, dla przykładu, od północy do godziny porannych w poniedziałek odnotowaliśmy tylko pięć interwencji.