W Krakowie pokazali jak przygotowują dawkę szczepionki do wstrzyknięcia [WIDEO]

  • Post category:Polska

Ma na imię Krystyna i jest oddziałową od dłuższego już czasu opiekującą się pacjentami zakażonymi koronawirusem. Na Oddziale Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie pracuje, niejednokrotnie widziała, jak ogromne straty w organizmie może wyrządzić COVID-19. Dlatego – jak mówi – nie miała wątpliwości, że szczepionka stanowi dla nas wszystkich ogromną szansę. To właśnie pani Krystyna jest pierwszą Małopolanką, która dziś została zaszczepiona przeciwko COVID-19. W Krakowie pokazano dziennikarzom, jak wygląda przygotowanie dawki do szczepienia. 

Reklama


– Wczoraj blisko 10 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19 trafiło do Polski, a już dziś pierwsze partie dotarły do poszczególnych województw. Wkraczamy w zupełnie nowy, niezwykle wyczekiwany etap walki z koronawirusem. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, to są przełomowe momenty zarówno dla zdrowia publicznego i indywidualnego, jak i dla polskiej gospodarki. Kompleksowo opracowany i zakładający współpracę szeregu podmiotów oraz instytucji Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 wyznacza drogę powrotu do normalności, jaką znaliśmy przed epidemią. Możemy powiedzieć, że czas zatoczył koło: rok temu koronawirus zbliżał się do naszych drzwi. Nikt z nas nie wiedział, jak bardzo zmieni on nasze codzienne życie. Przeszliśmy bardzo wiele. Polski rząd nie szczędził starań, aby walka z koronawirusem była skuteczna. Dziś, jak chciałoby się rzec, każdy z nas dostaje do ręki sprawdzone narzędzie, dzięki któremu ta walka może się wreszcie skończyć. Tym narzędziem jest szczepionka. Mam nadzieję, że sięgnie po nie jak najwięcej Mieszkańców Małopolski. Od tych indywidualnych decyzji w dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądał 2021 rok – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Reklama

Do Małopolski trafiło łącznie blisko 1300 dawek szczepionki przeciwko COVID-19: najwięcej – 825 – do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zaś po 75 dawek do sześciu innych małopolskich placówek (do Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu). Na liście małopolskich szpitali węzłowych jest łącznie 30 placówek (https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych), które szczepionki będą otrzymywać w najbliższym czasie.

Wszyscy dziś zaszczepieni należą do tzw. grupy 0, która zgodnie z Narodowym Programem Szczepień została określona jako grupa szczególnego narażenia na zakażenie. Należą do niej:
•    pracownicy szpitala węzłowego,
•    pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
•    pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
•    pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
•    osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych,
•    osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.

Szczepienie grupy „0” rozpoczyna się przed akcją szczepienia populacyjnego.

W szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, przeciw COVID-19 będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Pierwsze szczepienia już zostały  lub w najbliższych godzinach zostaną dziś przeprowadzone w ponad 70 szpitalach węzłowych w całej Polsce.

W ramach pierwszej dostawy Polska otrzymała blisko 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19.  18 szpitali otrzymało od 150 do 900 dawek, inne – wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek. Jak przekazał szef KPRM minister Michał Dworczyk, do końca grudnia do Polski trafi jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. osób.

Przypominamy. Szczepienia przeciwko COVID-19 są darmowe i dobrowolne. Szczepionka jest najskuteczniejszym sposobem walki z pandemia. Szczepiąc się, chronimy siebie i innych.