Takie SMS-y i maile to pułapka! Policja ostrzega! Ludzie tracą pieniądze!

  • Post category:Polska

Uważaj SMSy i maile zawierające na nieznane linki.  Tylko w tym tygodniu, trzech tarnowian wpadło w pułapkę oszustów internetowych i straciło ponad 6 tysięcy złotych. 

Reklama

zdjęcie ilustracyjne/Fot. Pixabay

Obecnie większość z nas przerzuciła się na zakupy do sieci. W związku z tym oczekujemy na kurierów lub informacji o odbiorze przesyłki w danym paczkomacie. W tym czasie otrzymujemy SMS lub e-mail informujący, że paczka nie dojdzie z powodu niedopłaty. Z reguły padają niewielkie kwoty rzędu 0,50 PLN lub 1,29 PLN. Poniżej widnieje link z informacją o możliwości dokonania szybkiej transakcji.
Ostrzegamy ❗️ Po otrzymaniu takiej informacji najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest jej usunięcie.
Niestety kilku tarnowian w pośpiechu lub też natłoku codziennych zdarzeń „kliknęło” w załączony link, który przeniósł ich do „fałszywych” aplikacji bankowych. Następnie niczego nie podejrzewając, wprowadzili swoje loginy i hasła dostępowe i przekazali drobną dopłatę do przesyłki, nie wiedząc, że poufne dane właśnie zostały przekazane oszustowi.
W ten sposób trzech różnych mieszkańców Tarnowa straciło w trzech różnych transakcjach kwoty rzędu 280 złotych, ponad 900 złotych oraz niemalże 5 tys. złotych.

Reklama

Teraz sprawami oszustw zajmują się tarnowscy policjanci. Przestępstwo to jest penalizowane w artykule 286 kodeksu karnego i zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Nam pozostaje w tym trudnym okresie przedświątecznym apel o zachowanie spokoju. SMS i e-maile, które zasypują nasze telefony i skrzynki różnymi informacjami, należy odczytywać bez pośpiechu i z zachowaniem zdrowego rozsądku.