Ostatnie zdjęcie Seanna Connery’ego wyciska łzy z oczu

  • Post category:Świat

Sir Sean Connery zmarł we śnie na Bahamach. Od lat cierpiał na demencję. Zawsze jednak stała przy nim rodzina i jego żona, która zrobiła zdjęcie w dniu 44 rocznicy ślubu pary.

Reklama


W tym roku para obchodziła 45 rocznicę ślubu, zdjęcie zostało więc zrobione rok temu. Być może w prywatnym archiwum znaleźlibyśmy jeszcze inne zdjęcia, jednak to jedno zostało upublicznione. Jest to ostatnia fotografia aktora, jaka kiedykolwiek została opublikowana.

Reklama

Sean Connery zmarł 31 października. Skocki aktor znany z roli Jamesa Bonda był również reżyserem, producentem filmowym i scenarzystą. To również laureat m.in. Oscara, Złotego Globu oraz BAFTA.

W połowie lat 50. zajął się aktorstwem. Mimo braku talentu tanecznego, zagrał m.in. małą rolę w musicalu South Pacific. W środowisku teatralnym spotkał wielu ludzi oczytanych, wykształconych. Chcąc dorównać nowo poznanym, zaczął dużo czytać. Przesiedział 18 miesięcy w bibliotece publicznej, czytając klasyków[potrzebny przypis]. Później zmienił imię na Sean.

W 1961 Connery wygrał w castingu do roli Jamesa Bonda, pokonując między innymi Rogera Moore’a. W 1962 wyprodukowano pierwszy film z tej serii – Doktor No, który okazał się wielkim przebojem kinowym.

Kolejne produkcje o przygodach Bonda przyniosły więcej zysków od poprzednich, jednak po nakręceniu Żyje się tylko dwa razy ogłoszono, że Connery rezygnuje z roli agenta 007. Aktor nie chciał być utożsamiany tylko z jednym bohaterem. Przez kolejne 4 lata odpoczywał, między innymi grając w golfa, a także okazjonalnie pojawiając się w filmach. W 1971 Connery, zachęcony czekiem na ponad milion dolarów, zagrał w kolejnym filmie z serii o Bondzie – Diamenty są wieczne. Szybko okazało się, że obraz zarobił najwięcej z dotychczasowych produkcji. Zysk z filmu Connery przeznaczył na organizację założonego przez siebie Scottish International Educational Trust, które pomaga biednym, utalentowanym szkockim dzieciom.

W 2000 królowa Elżbieta nadała mu tytuł szlachecki – Knight Bachelor.

Po ukończeniu 80 lat Connery przyznał, że nie zamierza już wystąpić w żadnym filmie.